info@projekty-stefko.cz

+420 720 361 227

AKTUALITY, DOTAZY 

 
Vyplatí se fotovoltaická elektrárna (FE) pro RD?
 

Zvažujete instalovat fotovoltaickou elektrárnu na střechu svého rodinného domu a nevíte, zda se vám to vyplatí?

Program Nová zelená úsporám je výhodný pro zájemce o instalaci fotovoltaických panelů z řad majitelů rodinných domů. Nyní můžete získat 60 000 Kč až 155 000 Kč na pořízení fotovoltaické elektrárny, a to buďto s akumulací do ohřevu vody nebo s akumulací do baterií. 

Zájemci o FE si kladou otázku, zda jejich dům splňuje pravidla programu pro poskytnutí dotace, a jak velký nebo malý musí dům být, kolik v něm může být bytových jednotek, jaké potřebují podklady nebo posudky, aby dotaci získali. Na tyto a mnoho dalších dotazů najdete odpověď na níže uvedeném odkazu.

Zdroj- viz odkaz  
 
Vyplatí se zateplení? Pokud ano, za kolik let?
 

Plánujete-li zateplení domu, je důležité mít na paměti mimo jiné jeho ekonomickou efektivnost. To znamená, že provedené změny se vám musí vyplatit. Existuje celá řada metod, jak přínosy ekonomicky zhodnotit. Dnes budeme věnovat pozornost kritériu doba návratnosti. Jeho použití je relativně jednoduché - podrobněji k tomu níže.

Zdroj- viz odkaz  
 
  
Lze vyhotovit Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) na ucelenou část budovy - byt/bytovou jednotku?
 
Když jde o ucelenou část nemovitosti, typicky byt v bytovém / rodiném domě, je průkaz ptřebný při jeho prodeji, či pronájmu. Posuzuje se však celková energetická náročnost budovy, nikoliv pouze bytové jednotky - podrobněji k tomu níže.    
 
Zdroj - viz odkaz: 
 
 
Je potřeba PENB při prodeji poloviny rodiného domu o dvou bytových jednotkách?
 
Z chápání spoluvlastnického podílu vyplývá, že pokud nejde ani o polovinu ani o ucelenou část budovy ve smyslu zákona č. 406/2000 Sb., pak se povinnost opatřit si PENB na prodej spoluvlastnického podílu dle § 7a nevztahuje, pokud nejsou jejich součástí ucelení části budovy (bytové jednotky). Podstatný je rozdíl, zda někdo vlastní spoluvlastnický podíl v nemovitosti, nebo vlastní jednotku podle původního zákona č. 72/2014 Sb., dnes už podle nového občanského zákoníku. Tato  informace je patrna z Katastru nemovitostí.
 
Zdroj - viz odkaz: 
 
Jaké novinky přináší aktualizace Nová zelená úsporán od 15.10. 2018?
 
Aktualizace dotačního programu Nová zelená úsporám, s účinnosti od 15.10. 2018 přináší celou řadu revolučních novinek. Nabízí dotace na úsporné rekonstrukce domů realizované svémpomocí, venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nizkoenergetickém standardu (doposud tak bylo možno učinit pouze na novostavby v pasivním standardu) nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení. Žádost o dotaci je nyní možno podat přes internet bez nutnosti posílat dokumenty poštou či chodit na pobočku Fondu, jak tomu bylo doposud.
 
Zdroj - viz odkaz: 
 
 
 

© 2010-2019 Projekční kancelář Ing. Vratislav Štefko | realizace webprofirmy.cz