Projekční kancelář Ing. Vratislav Štefko

JOB

Hledáme spolupracovníka na občasnou výpomoc/brigádu při hodnocení energetické náročnosti budov (PENB/EA/EP), nejlépe z řad studentů příslušných oborů.

Zájemci pište na e-mail: vratislav.stefko@seznam.cz

 

AKTUALITY, DOTAZY

 

Máte výhrady ke zhotoviteli projektové dokumentace, dodavateli stavby, či provedení díla a uvažujete o odstoupení od smlouvy?

Pak vám jsou určeny informace, které vám pomůžou s orientací v problematice odstoupení od smlouvy o dílo z pohledu práva.

Umožňuje to přiložený přiložený článek advokáta a rozhodce se specializací na stavební právo.

Zdroj- viz odkaz  
 

 

 

 

Je pravdou, že termín pro podání žádosti o dotaci v rámci Výzvy Modernizačního fondu RES+ končí 15.3. 2023?

Ne tak docela. Termín pro podání žádosti o dotaci v rámci Výzvy RES+ č. 1/2022 - Fotovoltaické elektrárny do 1 MWp skutečně končí 15.3. 2023.
Další výzvy jako jsou Výzva RES+ č. 3/2022 - Komunální FVE pro malé obce a Výzva RES+ č. 4/2022 - Komunální FVE pro větší obce, mají nejzazší termín pro podání žádosti o dotaci 30.6. 2023.

Umožňuje to SFŽP prostřednicvím Modernizačníhoho fondu.

Zdroj- viz odkaz  
 
 
 

Zvažujete instalovat fotovoltaickou elektrárnu s dotací pro malé obce a nevíte, zda se vám to vyplatí?

Pak je následující informace určena pro vás. Malé obce (max. 3 tis. obyvatel) mohou čerpat až 75% podporu na pořízení fotovoltaických systémů na střechy a přístřešky veřejných (nekomerčních) budov, a to včetně ukládání energie, souvisejících rekonstrukcí střech a vnitřních rozvodů či pořízení systémů na řízení spotřeby energie.

Umožňuje to SFŽP prostřednicvím Výzvy Modernizačního fondu RES+ č. 3/2022 - Komunální FVE pro malé obce.

Zdroj- viz odkaz  
 
 
 
 

Dotace NZÚ 2021+ - plánujete rekonstrukci, koupi nebo stavbu nového domu? 

Na tyto, ale i další projekty můžet získat výraznou finanční dotaci od MŽP ČR z programu Nová zelená úsporám.  

Jak o NZÚ žádat

Důležitá je konzultace s odborníky. Díky tomu si ujasníte vaše potřeby, možnosti, ale i nedostatky. Předejdete mnohým potížím, o kterých byste bez konzultace nevěděli. O konzultaci můžete zdarma zažádat na oficiálním webu programu. Vaše otázky můžete pokládat elektronicky, telefonicky, nebo zajít na některou z krajských poboček. 

Konzultujte svůj záměr a projekt

Před jakoukoliv žádostí musíte mít tedy hotový projekt, a to ve spolupráci s firmou, která se konkrétním záměrem zabývá a může vám projekt i realizovat. 

Založte si identitu k podání žádosti

Dalším důležitým krokem je samozřejmě samotné podání žádosti, ať už jste žadatel nebo zprostředkovatel. Žádost vyřídíte přes webovou stránku, kde si založíte svůj účet přes e-mail a heslo. Budete ovšem potřebovat vlastní elektronickou identifikaci a to přes portál identitaobcana.cz, která vám umožňuje přístup k online službám veřejné správy.

Komunikace při podání a realizace žádosti 

Ptáte-li se, zda je možné žádosti zasílat i poštou v papírové podobě, tak nikoliv. Vše lze sjednat online přes webovou stránku, což vám ušetří spoustu času. Veškeré informace máte totiž ihned dostupné.

Vyúčtování žádosti (prací a dodávek)

Po realizaci projektu je nutné dodat vyúčtování. Vše můžete konzultovat se svým zprostředkovatelem. Toho musíte již na samém počátku žádosti zplnomocnit a předat mu práva ke svému účtu v online systému prostřednictvím identitaobcana.cz. Pokud zprostředkovatele nemáte a vše zařizujete sami, stáhněte si potřebné metodické dokumenty zde a využijte poradenský servis na krajských pracovištích (obvykle v pondělí, ve středu nebo v pátek).

Více- viz odkaz:

 "Nová zelená úsporám 2021+"

 

Dlouho očekáváné nové vyhlášky o Energetickém auditu a Energetickém posudku jsou v platnosti.  

Dne 31.3. 2021 byly ve Sbírce zákonů publikovány dvě důležité vyhlášky; vyhláška č. 140/2021 Sb. o energetickém auditu a vyhláška č. 141/2021 Sb. o energetickém posudku, které provádějí povinnosti stanovené v § 9 a § 9a zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií, ve znění zákona č. 3/2020 Sb. Tím byl dovršen proces zásadních změn hlavních nástrojů k identifikaci příležitostí ke zvýšení hospodárnosti užití energie, tj. energetických auditů a energetických posudků. Obě nové vyhlášky jsou platné od 1. dubna 2021.      

Nové vyhlášky k dispozici na TZB-info.

Vyhláška č. 140/2021 Sb. o energetickém auditu
Vyhláška č. 141/2021 Sb. o energetickém posudku a o údajích vedených v Systému monitoringu spotřeby energie

Více- viz odkaz:

 "Nové vyhlášky o energetickém auditu a posudku"

 

Zvažujete instalovat fotovoltaickou elektrárnu na střechu svého rodinného domu a nevíte, zda se vám to vyplatí?

Program Nová zelená úsporám je výhodný pro zájemce o instalaci fotovoltaických panelů z řad majitelů rodinných domů. Nyní můžete získat 60 000 Kč až 155 000 Kč na pořízení fotovoltaické elektrárny, a to buďto s akumulací do ohřevu vody nebo s akumulací do baterií. 

Zájemci o FE si kladou otázku, zda jejich dům splňuje pravidla programu pro poskytnutí dotace, a jak velký nebo malý musí dům být, kolik v něm může být bytových jednotek, jaké potřebují podklady nebo posudky, aby dotaci získali. Na tyto a mnoho dalších dotazů najdete odpověď na níže uvedeném odkazu.

Zdroj- viz odkaz  
 
 
Vyplatí se zateplení? Pokud ano, za kolik let?
 

Plánujete-li zateplení domu, je důležité mít na paměti mimo jiné jeho ekonomickou efektivnost. To znamená, že provedené změny se vám musí vyplatit. Existuje celá řada metod, jak přínosy ekonomicky zhodnotit. Dnes budeme věnovat pozornost kritériu doba návratnosti. Jeho použití je relativně jednoduché - podrobněji k tomu níže.

Zdroj- viz odkaz  
 
  
Lze vyhotovit Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) na ucelenou část budovy - byt/bytovou jednotku?
 
Když jde o ucelenou část nemovitosti, typicky byt v bytovém / rodiném domě, je průkaz ptřebný při jeho prodeji, či pronájmu. Posuzuje se však celková energetická náročnost budovy, nikoliv pouze bytové jednotky - podrobněji k tomu níže.    
 
Zdroj - viz odkaz: 
 
 
Je potřeba PENB při prodeji poloviny rodiného domu o dvou bytových jednotkách?
 
Z chápání spoluvlastnického podílu vyplývá, že pokud nejde ani o polovinu ani o ucelenou část budovy ve smyslu zákona č. 406/2000 Sb., pak se povinnost opatřit si PENB na prodej spoluvlastnického podílu dle § 7a nevztahuje, pokud nejsou jejich součástí ucelení části budovy (bytové jednotky). Podstatný je rozdíl, zda někdo vlastní spoluvlastnický podíl v nemovitosti, nebo vlastní jednotku podle původního zákona č. 72/2014 Sb., dnes už podle nového občanského zákoníku. Tato  informace je patrna z Katastru nemovitostí.
 
Zdroj - viz odkaz: 
 
Jaké novinky přináší aktualizace Nová zelená úsporán od 15.10. 2018?
 
Aktualizace dotačního programu Nová zelená úsporám, s účinnosti od 15.10. 2018 přináší celou řadu revolučních novinek. Nabízí dotace na úsporné rekonstrukce domů realizované svémpomocí, venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nizkoenergetickém standardu (doposud tak bylo možno učinit pouze na novostavby v pasivním standardu) nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení. Žádost o dotaci je nyní možno podat přes internet bez nutnosti posílat dokumenty poštou či chodit na pobočku Fondu, jak tomu bylo doposud.
 
Zdroj - viz odkaz: